Molts dels joves, nenes i nens se senten orgullosos de les seves llames i expliquen als veïns que les seves llames són el resultat de molta feina i sacrifici. L'experiència ha estat molt positiva.

40 anys i continuem el camí

Espanya

Jan 14, 2022

L'any 2021 va ser un abans i un després per a la nostra organització. Va ser l'any en què vam complir 40 anys de recorregut en la cooperació al desenvolupament i també en el que canviem de marca, passant d'Associació Nous Camins a Sendera.

Dues grans fites que ara formen part de la nostra història i que resumim a continuació, tant per a les persones que ens coneixeu des de fa temps com per a les que arribàvem per primera vegada al nostre blog.

De 1981 a 2021, 40 anys de treball

La nostra ONG va ser fundada el novembre de 1981, amb el nom d'Associació Nous Camins – Nous Camins, per un grup de joves de la perifèria de Barcelona. En tots aquests anys, l'organització ha desenvolupat una forma particular de fer cooperació, molt compromesa amb projectes a llarg termini i la participació activa i directa de les persones a les quals es recolza i que ens donen suport.

Això ha fet possible la posta en marxa de 2.004 iniciatives de desenvolupament, al llarg d'aquestes quatre dècades, a més d'11 països, i que han creat oportunitats per a milers i milers de persones.

Com a punt de partida per a la celebració d'aquest 40è aniversari, el passat 21 d'octubre vam celebrarl'esdeveniment "40 anys i continuem el camí" a l'Hotel Melià Sarriá de Barcelona. Acompanyades d'unes 100 persones, entre col·laboradors, amics i membres de l'equip de l'associació, vam estrena el nom que ens acompanyarà a partir d'ara: Sendera!

A més, aprofitem l'ocasió per lliurar un petit obsequi en agraïment a les persones que porten col·laborant amb la nostra entitat des de fa més de 30 anys; i vam tancar l'acte amb l'actuació musical de Karim Badias, jove músic originari d'Etiòpia, a la marimba.

Un altre espai en el qual també hem volgut reflexionar sobre aquests 40 anys recorregut és la nostra revista anual. Una publicació física i digital en la qual compartim amb els nostres lectors i lectores algunes de les històries que més ens han marcat al llarg de l'any, de la mà de les persones que treballen a Bolívia, Mèxic, Colòmbia, República Dominicana i Etiòpia.

Per això, a la Revista 2021 hem volgut recollir el sentir d'aquestes persones, del nostre equip, pel canvi de dècada:

"Després de 40 anys, fent una mirada cap enrere i també mirant cap al futur, em quedo amb una paraula per resumir la trajectòria de la nostra organització: AMISTAT" (Mònica Redolad, presidenta).
"La nostra vocació per construir una associació familiar i propera continua sent senya d'identitat, tot i que tots aquests anys ens han dispersat pel planeta i un grup tan petit com el nostre treballa en cinc països" (Silvia Garriga, directora)
"M'agrada el número 40. Quan ho associo als anys passats, gairebé sense pensar-ho, em venen a la ment paraules com experiència, maduresa, presa de consciència, coherència o reflexió" (María José Morales, Etiòpia).
"A Sendera i a la Comunitat de San Pablo sempre hem valorat positivament la permanència en aquells llocs on treballem. [...] És l'únic que et permet assolir un coneixement adequat de l'entorn" (Martí Colom, Colòmbia).

Si vols llegir aquests testimonis complets i molts més, consulta i descarrega la Revista 2021 aquí.

El pas de Nous Camins a Sendera

Aquest canvi de nom i imatge és fruit d'un procés de reflexió intern, iniciat el 2018, amb la intenció de retrobar-nos i renovar-nos com a organització. Així es va plasmar en el Pla Estratègic de la nostra entitat i així se'n va anar forjant a poc a poc, enmig d'un context de gran incertesa social, però que no ens ha frenat en l'objectiu de revisar la nostra marca.

Com explica Silvia Garriga, directora de Sendera: "Potser el context de la pandèmia ens va ajudar a acabar d'entendre que per continuar avançant i creixent cal evolucionar. Com diu Jorge Drexler en una de les seves cançons 'Estem vius perquè estem en moviment'".

Sendera va ser un nom que ens va inspirar des del principi. Evoca la paraula "sender", aquell camí estret que es va marcant amb el temps i el pas de moltes persones, com tu que ens llegeixes i dones suport. Aquest nou nom, en femení, també ens recorda que les dones són una part imprescindible del nostre treball, un gran exemple de resiliència i perseverança.

Comencem l'any 2022 amb ganes de donar a conèixer Sendera, una nova marca amb la qual mantenim l'essència de tants anys d'experiència i alhora s'obren les portes a noves iniciatives i projectes, dels quals sempre us farem participants.

Continuem el camí! Ens acompanyes?

Pots col·laborar amb els nostres projectes, fent-te soci/socià de Sendera aquí.